Lustra – wyjątkowe i praktyczne dodatki

Lustra mają wyjątkowe właściwości dekoracyjne oraz stylizacyjne. Właściwie dobrane odmienią niejeden salon czy przedpokój. Obecnie pod tym względem dostępny jest w sklepach bogaty i różnorodny wybór luster o różnych kształtach, wielkościach i ramach. Dzięki temu dopasujemy je nie tylko w klasyczne wnętrza, ale również nowoczesne czy odpowiednio stylizowane. Jak wybrać lustro adekwatnie do swoich potrzeb?

Gdzie powinno znaleźć się lustro w domu?

Ten praktyczny i zarazem dekoracyjny dodatek to nieodłączny element takich pomieszczeń przede wszystkim jak łazienka i przedpokój. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby lustro znalazło się w takich miejscach jak salon czy sypialnia. Jeśli chodzi o dwie pierwsze lokalizacje, to umieszcza się je tam przede wszystkim ze względów praktycznych. W łazience wykonujemy przed nim takie czynności jak mycie, golenie, czesanie, a nawet makijaż. Jest więc całkiem zrozumiałe, że nie może ich w tym miejscu zabraknąć. W przedpokoju nie tylko my, ale również między innymi nasi gości, mogą sprawdzić swój wygląd i dokonać wtedy ewentualnych poprawek. Podobnie bywa w przypadku zwierciadła w sypialni. Natomiast lustro w salonie pełni funkcje dekoracyjne. Z tego względu w miejscach tych mogą znaleźć się zupełnie inne lustra, które będą się różniły kształtem, wielkością, a także ramą. 

Lustro do salonu, czyli piękny dodatek 

Dekoracyjne lustra mogą mieć różne wielkości, ale często ich najważniejszym elementem jest rama. Może być ona wykonana z bardzo różnych materiałów, np. metalu, drewna, a nawet żywicy epoksydowej. Uwagę zwracają przede wszystkim piękne zdobienia, np. roślinne ornamenty, ptasie pióra, ażurowe wzorki oraz wiele innych dekoracyjnych motywów. Takie lustra będą pasować do wnętrz w stylu vintage, glamour czy rustykalnym. Do nowoczesnych i minimalistycznych stylów lepiej sprawdzą się prostsze i zdecydowanie mniej ozdobne ramy lub same tafle bez ram. 

Jakie lustra do łazienki?

Tafla lustrzana w łazience znajduje się przede wszystkim nad umywalką. Ważne jest, aby była na tyle duża, aby ułatwiała wykonanie codziennych czynności pielęgnacyjnych. Istotne jest również światło, więc dobrym rozwiązaniem będzie lustro ze specjalnym podświetleniem. Zazwyczaj są to lustra w kształcie kwadratu lub prostokąta zupełnie bez ramy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby miało ono kształt okrągły – taki wariant będzie pasował do innych elementów o zaokrąglonych krawędziach. Jeśli pozwala na to metraż łazienki, to warto postawić na duże i podświetlone lustro. 

Przedpokój – funkcjonalność i estetyka 

Jak wybrać lustra do przedpokoju? W tym pomieszczeniu warto zadbać o to, aby były one nie tylko duże, ale również dekoracyjne. Dzięki temu odbijemy w nich całą naszą sylwetkę, a także będzie ono zwracało uwagę swoim ciekawym designem. Sprawdzą się duże lustra o fantazyjnych kształtach lub nieco mniejsze z pięknymi ramami. Wszystko to oczywiście zależy od panującego w mieszkaniu stylu. Lustro nie może zagracać przestrzeni, ale ją perfekcyjnie dopełniać.