Dywany tureckie – jakie zalety posiadają i w jaki sposób dopasować je do wnętrza?

Dywany tureckie od dawna zdobywają serca miłośników niebanalnych wzorów i na stałe zapisały w gronie trendów aranżacyjnych. Z tego powodu, bez problemu wykorzystamy ich piękno nie tylko we wnętrzach o klasycznych charakterze. Jak umiejętnie dopasować dywan turecki do wystroju pomieszczenia? O jakie detale należy zadbać i czy takie rozwiązanie sprawdzi się wszędzie? Odpowiadamy!

Jak dobrać dywan turecki do wnętrza?

Największą zaletą dywanów tureckich, bez wątpienia jest ich unikalny design. Dzięki wyjątkowemu wzornictwu, z powodzeniem dopełniają klasyczne aranżacje, ale pamiętajmy: ich estetyka znajdzie zastosowanie nie tylko tutaj. Bogactwo kolorystyki daje nam ogromne możliwości aranżacyjne.

W zależności od naszych upodobań, możemy nadać pomieszczeniu ciepłego charakteru, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby stanowiły wyróżniający się element pokoju. W dodatku, dywany tureckie, ze względu na materiały wykorzystywane do produkcji tego rodzaju tkanin, cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia, ścieranie, blaknięcie oraz odkształcenia. Jednocześnie wełna, dzięki swoim właściwością posiada zdolność regulowania wilgotności w pomieszczeniu.

Gdzie sprawdzi się dywan turecki?

Pomieszczenia urządzone w sposób klasyczny i elegancki skomponują się doskonale z tureckimi dywanami. Zwróćmy jednak uwagę na kolor tkanin! Ciemne pozycje nadadzą pomieszczeniu przytulnego charakteru, natomiast odcienie jasne zapewnią efekt powiększenia przestrzeni. W przypadku tzw. wnętrz jednobarwnych, warto zastosować dywany kolorowe, w celu uzyskania kontrastu.

Wbrew pozorom, dywany tureckie doskonale sprawdzą się nie tylko wśród klasycznych stylów aranżacyjnych. Z powodzeniem wykorzystamy je także w nowoczesnym wnętrzu, gdzie brawurowo spełnią funkcję niebanalnego, a przy tym modnego dodatku.

Najlepiej wybierać spośród szarych, niebieskich o jasnym odcieniu lub, jeśli szukamy czegoś odważniejszego czerwonych, zielonych oraz wielokolorowych modeli.

Zwróćmy także uwagę na rozmiar dywanu i upewnijmy się, że nie jest on ani za duży (może przytłoczyć wnętrze), ani za mały (stwarza poczucie braku i pustki).

Jeśli chodzi o kształty, wybieramy spośród dywanów owalnych (klasycznych), okrągłych lub prostokątnych. Nie ma to jednak większego znaczenia, ponieważ każdy z nich w większości idealnie wpisze się w tradycyjne aranżacje.

Dywany klasyczne dostępne na stronie https://sklepeureka.pl/dywany/klasyczne