Jak dobierać i stosować barwniki do świec

Jak dobierać i stosować barwniki do świec?

Odpowiednio dobrane barwniki do świec to większa połowa sukcesu ich wytwarzania. To właśnie dzięki nim mają one oczekiwane kolory. W zależności od oczekiwań mogą mieć formę płynną lub też granulek, co wyznacza zazwyczaj moment, w którym są dodawane do bazowego materiału, z którego świeca jest produkowana.

Stosowanie barwników w praktyce

Barwniki do świec z https://topwosk.pl/pl/c/Barwniki-do-swiec/26 w postaci granulek stosuje się, dodając je do materiału, z jakiego są wytwarzane już na etapie rozpuszczania. Należy jednak odpowiednio wybrać rodzaj, aby uniknąć problemów związanych z nierównomiernym rozpuszczaniem czy nieodpowiednim łączeniem ze sobą materiałów. Decydując się na takie barwniki trzeba pamiętać, iż zazwyczaj kolor uzyskany w wyniku łączenia barwnika z materiałem bazowym jest nieco słabszy, niż w przypadku zastosowania barwników płynnych. Te z kolei dodaje się w końcowym etapie produkcji, w momencie, kiedy materiał bazowy na świece jest już całkowicie rozpuszczony. Najczęściej barwniki w płynie zawierają znacznie więcej pigmentów, dlatego należy odpowiednio je dodawać, aby dzięki temu uzyskać oczekiwany efekt.

granatowy barwnik do świec

Ile barwnika stosować?

Jeśli chodzi o barwniki do świec, bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej ich ilości. Chodzi tutaj przede wszystkim o zachowanie właściwych proporcji. Niewielkie zmiany w ilości barwnika czy materiału bazowego, do którego są dodawane może spowodować znaczące różnice w kolorze świec. Dlatego zarówno ilość materiału bazowego jak też barwnika powinna zostać bardzo starannie odmierzona, co pozwala uniknąć takich problemów. Ponadto dobrze jest przygotowywać tyle materiału jednocześnie, aby bez problemu starczyło na przygotowanie całej partii. Najlepiej jest także stosować zarówno bazę do świec, jak i barwniki z tego samego źródła, bowiem mogą się różnić od siebie zawartością pigmentu.